Test Prep ASVAB Test Exam Practice Questions (P. 3)
- Full Access (1893 questions)
- Six months of Premium Access
- Access to one million comments
- Seamless ChatGPT Integration
- Ability to download PDF files
- Anki Flashcard files for revision
- No Captcha & No AdSense
- Advanced Exam Configuration
Question #21
Stan bought a monster truck for $2,000 down and payments of $450 a month for five years.
What's the total cost of the monster truck?
What's the total cost of the monster truck?
- A$4,250
- B$29,000
- C$27,000
- D$34,400
Correct Answer:
B
Five years contain 60 months, so multiply $450 (monthly payment) ֳ— 60 = $27,000 (total payments). Then add $27,000 (total payments) + $2,000 (down payment)
= $29,000 (total cost).
B
Five years contain 60 months, so multiply $450 (monthly payment) ֳ— 60 = $27,000 (total payments). Then add $27,000 (total payments) + $2,000 (down payment)
= $29,000 (total cost).
send
light_mode
delete
Question #22
Darla spent $120.37 on groceries in January, $108.45 in February, and $114.86 in March.
What was the average monthly cost of Darla's groceries?
What was the average monthly cost of Darla's groceries?
- A$343.68
- B$110.45
- C$114.86
- D$114.56
Correct Answer:
D
Add the three monthly amounts to determine the total amount Darla spent on groceries: $120.37 + $108.45 + $114.86 = $343.68.
Divide the total by 3 to determine the average monthly cost: $114.56.
D
Add the three monthly amounts to determine the total amount Darla spent on groceries: $120.37 + $108.45 + $114.86 = $343.68.
Divide the total by 3 to determine the average monthly cost: $114.56.
send
light_mode
delete
Question #23
Keith is driving from Reno to Kansas City to meet his girlfriend. The distance between the two cities is 1,650 miles.
If Keith can average 50 miles per hour, how many hours will it take him to complete his trip?
If Keith can average 50 miles per hour, how many hours will it take him to complete his trip?
- A8 hours
- B30 hours
- C33 hours
- D82 hours
Correct Answer:
C
1,650 miles (total distance) ֳ· 50 miles per hour (average speed) = 33 hours.
C
1,650 miles (total distance) ֳ· 50 miles per hour (average speed) = 33 hours.
send
light_mode
delete
Question #24
Michael needs 55 gallons of paint to paint an apartment building. He would like to purchase the paint for the least amount of money possible.
Which of the following should he buy?
Which of the following should he buy?
- Atwo 25-gallon buckets at $550 each
- Beleven 5-gallon buckets at $108 each
- Csix 10-gallon buckets at $215 each
- Dfifty-five 1-gallon buckets at $23 each
Correct Answer:
B
Determine the cost of each option.
Choice (two 25-gallon buckets at $550 each): doesn't provide enough paint (2 ֳ— 25 gallons = 50 gallons).
Choice (eleven 5-gallon buckets at $108 each): 11 ֳ— $108 = $1,188.
Choice (six 10-gallon buckets at $215 each): 6 ֳ— $215 = $1,290.
Choice (fifty-five 1-gallon buckets at $23 each): 55 ֳ— $23 = $1,265.
The lowest price is $1,188.
B
Determine the cost of each option.
Choice (two 25-gallon buckets at $550 each): doesn't provide enough paint (2 ֳ— 25 gallons = 50 gallons).
Choice (eleven 5-gallon buckets at $108 each): 11 ֳ— $108 = $1,188.
Choice (six 10-gallon buckets at $215 each): 6 ֳ— $215 = $1,290.
Choice (fifty-five 1-gallon buckets at $23 each): 55 ֳ— $23 = $1,265.
The lowest price is $1,188.
send
light_mode
delete
Question #25
As a member of FEMA, you're required to set up a contingency plan to supply meals to residents of a town devastated by a tornado. A breakfast ration weighs 12 ounces and the lunch and dinner rations weigh 18 ounces each.
Assuming a food truck can carry 3 tons and that each resident will receive 3 meals per day, how many residents can you feed from one truck during a 10-day period?
Assuming a food truck can carry 3 tons and that each resident will receive 3 meals per day, how many residents can you feed from one truck during a 10-day period?
- A150 residents
- B200 residents
- C250 residents
- D300 residents
Correct Answer:
B
One ton = 2,000 pounds, so one truck can carry 6,000 pounds.
There are 16 ounces in a pound, so one truck can carry 96,000 ounces.
The total daily ration for each resident is 12 ounces + 18 ounces + 18 ounces, or 48 ounces.
The number of daily rations supplied can be expressed as 96,000 ֳ· 48 = 2,000.
Dividing 2,000 by 10 days results in 200 residents who can be fed by one truck during this 10-day period.
B
One ton = 2,000 pounds, so one truck can carry 6,000 pounds.
There are 16 ounces in a pound, so one truck can carry 96,000 ounces.
The total daily ration for each resident is 12 ounces + 18 ounces + 18 ounces, or 48 ounces.
The number of daily rations supplied can be expressed as 96,000 ֳ· 48 = 2,000.
Dividing 2,000 by 10 days results in 200 residents who can be fed by one truck during this 10-day period.
send
light_mode
delete
Question #26
A train headed south for Wichita left the station at the same time a train headed north for Des Moines left the same station. The train headed for Wichita traveled at 55 miles per hour. The train headed for Des Moines traveled at 70 miles per hour.
How many miles apart were the trains at the end of 3 hours?
How many miles apart were the trains at the end of 3 hours?
- A210 miles
- B165 miles
- C125 miles
- D375 miles
Correct Answer:
D
The train headed for Wichita traveled 55 miles per hour ֳ— 3 hours = 165 total miles. The train headed for Des Moines traveled 70 miles per hour ֳ— 3 hours = 210 total miles. Adding the distances together gives you the number of miles apart the two trains were after three hours: 210 + 165 = 375. Another option: You can add the two rates of speed (55 + 70) and multiply the sum by 3 hours (125 ֳ— 3 hours = 375).
D
The train headed for Wichita traveled 55 miles per hour ֳ— 3 hours = 165 total miles. The train headed for Des Moines traveled 70 miles per hour ֳ— 3 hours = 210 total miles. Adding the distances together gives you the number of miles apart the two trains were after three hours: 210 + 165 = 375. Another option: You can add the two rates of speed (55 + 70) and multiply the sum by 3 hours (125 ֳ— 3 hours = 375).
send
light_mode
delete
Question #27
A carpenter needs to cut four sections, each 3-feet 8-inches long, from a piece of molding.
If the board is only sold by the foot, what's the shortest length of board she can buy?
If the board is only sold by the foot, what's the shortest length of board she can buy?
- A15 feet
- B14 feet
- C16 feet
- D12 feet
Correct Answer:
A
Convert the mixed number to inches. 3 feet 8 inches equals 44 inches (12 inches per foot ֳ— 3 feet = 36 inches + 8 inches = 44 inches). 44 inches (length each section needs to be) ֳ— 4 (number of sections needed) = 176 inches (total molding needed). To determine the amount of molding needed in feet, convert 176 inches into feet by dividing 176 inches by 12 inches. You get 142ג„3 feet, so the shortest board length is 15 feet.
A
Convert the mixed number to inches. 3 feet 8 inches equals 44 inches (12 inches per foot ֳ— 3 feet = 36 inches + 8 inches = 44 inches). 44 inches (length each section needs to be) ֳ— 4 (number of sections needed) = 176 inches (total molding needed). To determine the amount of molding needed in feet, convert 176 inches into feet by dividing 176 inches by 12 inches. You get 142ג„3 feet, so the shortest board length is 15 feet.
send
light_mode
delete
Question #28
Kiya had a coupon for 10% off one frozen turkey breast. The turkey breasts cost $8.50 each, and Kiya bought two.
How much did she pay?
How much did she pay?
- A$16.15
- B$17.00
- C$15.30
- D$7.65
Correct Answer:
A
One turkey breast costs $8.50 minus 10% of $8.50, or $8.50 ג€" $0.85 = $7.65. The other turkey breast is full price. $7.65 + $8.50 = $16.15.
A
One turkey breast costs $8.50 minus 10% of $8.50, or $8.50 ג€" $0.85 = $7.65. The other turkey breast is full price. $7.65 + $8.50 = $16.15.
send
light_mode
delete
Question #29
A recruiter travels 1,100 miles during a 40-hour workweek.
If she spends 2ג„5 of her time traveling, how many hours does she spend traveling?
If she spends 2ג„5 of her time traveling, how many hours does she spend traveling?
- A22
- B5 ג„
- C16
- D8
Correct Answer:
C
Don't let the number of miles traveled confuse you ג€" you don't use them to solve the problem. 2ג„5 of a 40-hour workweek is 2ג„5 ֳ— 40ג„1 = 80ג„5. Reduce the fraction:
80 ֳ· 5 = 16 hours per week spent traveling.
C
Don't let the number of miles traveled confuse you ג€" you don't use them to solve the problem. 2ג„5 of a 40-hour workweek is 2ג„5 ֳ— 40ג„1 = 80ג„5. Reduce the fraction:
80 ֳ· 5 = 16 hours per week spent traveling.
send
light_mode
delete
Question #30
Your car uses gasoline at the rate of 21 miles per gallon.
If gasoline costs $2.82 per gallon, and you drive for 7 hours at a speed of 48 miles per hour, how much will you pay for gasoline for the trip?
If gasoline costs $2.82 per gallon, and you drive for 7 hours at a speed of 48 miles per hour, how much will you pay for gasoline for the trip?
- A$38.18
- B$45.12
- C$47.73
- D$59.27
Correct Answer:
B
Your first step is to determine the number of miles traveled. Multiply the rate of travel by the time. 48x ֳ— 7 = 336 miles. The amount of gas used is the total miles driven, divided by the number of miles per gallon. 336 ֳ· 21 = 16 gallons of gasoline used. At the price of $2.82 per gallon, you spent $45.12 for gas ($2.82x ֳ— 16 =
$45.12).
B
Your first step is to determine the number of miles traveled. Multiply the rate of travel by the time. 48x ֳ— 7 = 336 miles. The amount of gas used is the total miles driven, divided by the number of miles per gallon. 336 ֳ· 21 = 16 gallons of gasoline used. At the price of $2.82 per gallon, you spent $45.12 for gas ($2.82x ֳ— 16 =
$45.12).
send
light_mode
delete
All Pages